Syntetyczna wersja związku zawartego w siemieniu lnianym zapobiega uszkodzeniom mięśnia sercowego u myszy z sepsą – informuje „Journal of Molecular and Cellular Cardiology”. Jest to kolejne badanie wskazujące na rolę antyoksydantów w patogenezie sepsy. Powstające w wynik stresu oksydacyjnego Reaktywne Formy Tlenu (ROS) niszczą mitochondria komórek mięśnia sercowego.

„Komplikacje ze strony układu sercowo-naczyniowego zwiększają umieralność z powodu sepsy o 80-90 proc. Dysfunkcja serca przy sepsie zwiększa poziom stresu oksydacyjnego, który niszczy mitochondrialne DNA i białka. Z tego powodu chcieliśmy się dowiedzieć, czy zaaplikowanie przeciwutleniacza poprawi pracę serca w czasie sepsy” – mówi dr Konstantinos Drosatos z Temple University w Filadelfii (USA).

Naukowcy testowali działanie związku o nazwie LGM2605, syntetycznej wersji diglukozydu sekoizolarycyrezynolu, przeciwutleniacza zawartego w siemieniu lnianym. Związek ten podawany był myszom stanowiącym model sepsy.

Okazało się, że zastosowanie LGM2605 sześć godzin po wystąpieniu objawów sepsy zredukowało poziom reaktywnych form tlenu w komórkach mięśnia sercowego i odbudowało produkcję energii przez mitochondria, która podczas choroby jest upośledzona.

Codzienne podawanie gryzoniom LGM2605 w połączeniu z antybiotykiem doprowadziło także do zmniejszenia umieralności z powodu sepsy w porównaniu z zastosowaniem samego antybiotyku.

Te badania potwierdzają, że przywrócenie produkcji energii w sercu ma kluczowe znaczenie dla przezwyciężenia dysfunkcji serca w czasie sepsy i dla poprawy przeżywalności – komentują autorzy.

„Kolejnym ważnym krokiem będzie ustalenie, czy LGM2605 i inne związki stymulujące produkcję energii w komórkach mogą sprawdzić się w roli nowych środków wspomagających leczenie sepsy u ludzi” – mówi dr Drosatos.

Warto dodać, że przeciwulteniacze zwalczają wolne rodniki neutralizując je w organizmie. Zapobiegają one uszkodzeniom wynikających z utleniania poprzez oddanie elektronów zastępujących elektrony utracone w wyniku utlenienia. Proces ten jest odwrotnością utleniania i nosi nazwę redukcji.

W sepsie robiono wiele badań z udziałem przeciwutleniaczy, np.: glutationem czy witaminą C. Jednym z ostatnich bardzo obiecujących prac jest badanie kliniczne VICTAS.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Badanie kliniczne: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30611795

Social profiles
Close
Pytania? Zadzwoń