Chińscy naukowcy zbadali kwas alfa-liponowy (ALA) w populacji pacjentów z COVID-19. Dzięki zastosowaniu wlewów dożylnych ALA udało im się dwukrotnie obniżyć śmiertelność pacjentów zainfekowanych koronawirusem (37,5 vs 77,8%).
Na podstawie: A Randomized, Single Single-blind, Group sequential, Active Active-controlled Study to evaluate the clinical efficacy and safety of Alfa-Lipoic acid for critically ill patients with coronavirus disease 2019 2019 (COVIDCOVID-19 ) Ming Zhong, Aijun S Sun, Ting Xiao Xiao i inni – LINK
Chińscy naukowcy opublikowali wyniki randomizowanych badań klinicznych, z podwójną ślepą próbą, badających skuteczność podawania wlewów dożylnych kwas alfa-liponowego (1200 mg/dzień) w przebiegu infekcji koronawirusem (COVID-19). Rezultaty są bardzo optymistyczne: 30-dniowa śmiertelność wyniosła 37,5% w grupie leczonej wobec 77,8% w grupie placebo.
Badanie obejmowało niewielką grupę pacjentów (17), odpowiednio grupa placebo liczyła 9 osób, a grupa ALA 8 pacjentów. Pierwotnym punktem końcowym było punktacja w skali SOFA (0-7 dni), która w grupie placebo zwiększyły się z 4,3 do 6,0 pkt., zaś w grupie ALA tylko o 0,2 pkt. z 3,8 do 4,0.
Drugorzędowym punktem końcowym była 30-dniowa śmiertelność, która była wyraźnie niższa w grupie leczonej wlewami z kwasu alfa-liponowego 37.5% (3/8) vs 77.8% (7/9) w placebo.
Badacze we wnioskach zawarli sugestię, iż wyraźnie widać tendencje do poprawy stanu pacjentów leczonych z użyciem ALA. Protekcyjne działanie ALA u pacjentów z COVID-19 może być wytłumaczone w dwóch aspektach: jako silny przeciwutleniacz oraz środek przeciwzapalny. ALA mógł w sposób istotny zmniejszyć ilość cytokin prozapalnych.
Kwas alfa liponowy (ang. Alpha Lipoic Acid – ALA) jest unikalny wśród przeciwutleniaczy ze względu na zdolność do zmniejszania wolnych rodników i do regeneracji innych przeciwutleniaczy, np.: glutationu i witamin E i C. Z tego powodu jest często określany jako „antyoksydant antyoksydantów”. Posiada wyjątkowe właściwości fizykochemiczne.
Dzięki zdolności rozpuszczania zarówno w wodzie jak i w tłuszczach, może dotrzeć do wnętrza każdej żywej komórki. Nazywany jest często idealnym przeciwutleniaczem, ponieważ inaczej niż inne antyoksydanty – usuwa wolne rodniki zarówno w środowisku wodnym, jak i tłuszczowym, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz komórek. Jest produkowany zarówno przez organizmy roślinne, jak i zwierzęce. W organizmie człowieka powstaje w niewielkich ilościach, a jego biosynteza zachodzi w mitochondriach. Dlatego odgrywa kluczową rolę w procesach metabolizmu i oddychania komórkowego. Ma on ponadto zdolność do chelatowania jonów metali, hamując w ten sposób produkcję cząsteczek adhezyjnych przez monocyty, poprawiając w ten sposób funkcję śródbłonka.
Dzięki zastosowaniu wlewów dożylnych z kwasu alfa-liponowego udało im się dwukrotnie obniżyć śmiertelność pacjentów zainfekowanych koronawirusem (37,5 vs 77,8%).
Obecnie w praktyce klinicznej, kwas liponowy wykorzystywany jest głównie w leczeniu neuropatii cukrzycowej. Medycyna holistyczna wykorzystuje ALA przy zatruciach metalami ciężkimi i grzybami oraz w marskości wątroby. Ze względu na bardzo silne działanie antyoksydacyjne (około sto razy silniejsze niż witaminy C) kwas alfa liponowy wydaje się związkiem niezwykle interesującym z punktu widzenia jego właściwości i opisanych terapii, ale jednocześnie bardzo bezpiecznym, niepowodującym poważnych działań niepożądanych i doskonale tolerowanym przez organizm.
Źródło i link oryginalnego badania: LINK
Czytaj też pracę pt: „Witamina C wsparciem w walce z sepsą”