57-letni mieszkaniec Szkocji, Rick Kennedy, trafił w ciężkim stanie do szpitala z sepsą , a wszystko za sprawą złego nawyku – mężczyzna tak mocno ugryzł się w palec przy obgryzaniu paznokci, że doszło do infekcji, w wyniku której rozwinęła się zagrażająca jego życiu sepsa. To nie pierwszy przypadek w historii medycyny, gdy obgryzanie paznokci skończyło się poważną chorobą.

Szkot, miał nawyk obgryzania paznokci i skórek wokół nich. Pewnego razu ugryzł się w palec na tyle mocno, że w miejscu oderwania skórki pojawił się pęcherz, a następnie doszło do infekcji. Mężczyzna udał się z raną do lekarza, który po konsultacji przepisał mu antybiotyk. Okazało się jednak, że powstałe zakażenie rozprzestrzeniło się na inne części ciała.

Rick Kennedy trafił do szpitala, gdzie zdiagnozowano u niego sepsę. Kilka następnych miesięcy spędził w szpitalu w oddziale intensywnej terapii, gdzie walczył o życie. Lekarze wypisali go do domu dopiero w maju tego roku, jednak przez kolejne dwa miesiące musiał nieustannie przyjmować antybiotyki. Szkota czeka jeszcze jedna operacja – musi mieć bowiem wymienioną kość obojczyka, w której doszło do erozji. W rozmowie z brytyjskimi mediami Kennedy przyznaje, że miał dużo szczęścia:

– Obgryzałem paznokcie setki razy. Nie spodziewałem się, że to może być tak groźne. Zwłaszcza, że rana na palcu była naprawdę mała – powiedział.

Szkot twierdzi, że nieraz obgryzał paznokcie, ale nigdy nie sądził, że może to być groźne. Pewnego dnia, zupełnie przez przypadek, ugryzł skórę wyjątkowo mocno i zauważył, że w miejscu po ugryzieniu tworzy się pęcherz.

Sepsa nikogo nie dyskryminuje, może się przydarzyć każdemu!

Pamiętaj, że u każdego może rozwinąć się sepsa (posocznica), ale najbardziej narażone są osoby, które niedawno przeszły operację, mają cewnik moczowy lub przebywały w szpitalu przez długi czas, a także stykają się z dużą grupą ludzi (szczególnie małych dzieci) i narażone są na zakażenie, np. pneumokokami lub meningokokami.

Źródło: dailymail.co.uk

Social profiles
Close
Pytania? Zadzwoń