Gorąco polecamy obejrzenie poruszającego dramatu „Rozgwiazda” (ang. Starfish) który przedstawia opartą na faktach historię młodych małżonków, których miłość wystawia ma próbę poważna choroba.

Tom (Tom Riley) i Nicola (Joanne Froggatt) są kochającym się małżeństwem, które wiedzie spokojne i szczęśliwe życie. Para spodziewa się właśnie drugiego dziecka. Pewnej zimowej nocy dochodzi jednak do tragedii. Tom budzi się w bólach, który przez lekarzy zostaje zakwalifikowany jako chwilowa trawienna niedyspozycja. Dopiero gdy mężczyzna traci przytomność zostaje poddany należytej opiece medycznej. Wówczas okazuje się, że to sepsa, która zdążyła już poważnie zaatakować organizm Toma.

Mężczyzna zapada w śpiączkę na pięć miesięcy. Choroba zabiera mu wszystkie kończyny oraz część twarzy. To, że Tom przeżył można nazwać prawdziwym cudem. Po wielu tygodniach pobytu w szpitalu Tom powraca do domu. Jest niemal całkowicie zależny od swej żony, na której barki spadły praktycznie wszystkie obowiązki. Lecz Nicola nie poddaje się, bowiem ma dla kogo żyć i robi co tylko może by utrzymać swą rodzinę w zgodzie, miłości i zapewnić środki na jej utrzymanie, których wciąż brakuje. Rodzina Ray’ów poddana zostaje bardzo poważnej próbie. Czy odnajdą jeszcze w swoim życiu spokój i spotkają na swej drodze ludzi, którzy wyciągną w ich kierunku pomocną dłoń?

Film ten jest niezwykle tragiczną historią, która może przydarzyć się każdemu z nas i zupełnie odmienić poukładane życie zamieniając je w pełną poświęceń walkę o godne życie.

Zwiastun angielski – Rozgwiazda (Starfish)

Po jego wybudzeniu cała rodzina zostaje wystawiona na ogromną próbę. Wstrząsający, oparty na faktach dramat o rodzinie, która musi odnaleźć się w obliczu tragedii. Brytyjski obraz w dobitny sposób pokazuje, że w życiu nie możemy być niczego pewni i że nic nie jest nam dane raz na zawsze.

Jego twórcy – z reżyserem Billem Clarkiem (Cudowne święta Jonatana) na czele – szczerze mówią też o niebezpieczeństwach związanych z perfidną chorobą, jaką jest sepsa. Mimo trudnego tematu ostatecznym przesłaniem filmu są nadzieja i miłość. W role głównych bohaterów z powodzeniem wcielają się laureatka Złotego Globu Joanne Froggatt (serial Downton Abbey, Brud) oraz Tom Riley (W świecie Jane Austen, serial Demony da Vinci). Autorem perfekcyjnych zdjęć jest Clive Norman (The Mirror Boy).

Powikłania Sepsy

Sepsa, nazywana także posocznicą, jest jedną z najbardziej śmiertelnych chorób dzisiejszego świata. Każdego roku rozpoznaje się ją u ok. 27 mln ludzi, z czego 8 mln ginie. Sepsa jest specyficzną reakcją zapalną organizmu, pojawiającą się w odpowiedzi na zakażenie. Jej celem standardowo powinna być ochrona organizmu, jednak w przypadku posocznicy, bardzo silna, chaotyczna reakcja może prowadzić do ciężkich uszkodzeń narządów wewnętrznych i skutkować śmiercią.

Pamiętajmy że nawet najlepiej leczona sepsa cechuje się znaczną śmiertelnością (30–50%). Po jej przebyciu często dochodzi do rozwoju powikłań, w tym zmian martwiczych obwodowych części ciała (np. palców rąk i nóg – konieczna może być amputacja) i ubytków skóry. Przy niedotlenieniu mózgu, współistnieniu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub ropni mózgu po sepsie mogą pozostać powikłania neurologiczne, takie jak napady padaczkowe, niedosłuch, porażenia ruchowe kończyn czy różne zaburzenia wyższych czynności nerwowych (np. zaburzenia pamięci, świadomości czy zaburzenia emocjonalne).

Obejrzyj galerię zdjęć

Reżyseria i obsada aktorska

Reżyseria: Bill Clark

Produkcja: Wielka Brytania,

Premiera: 16 czerwca 2016 roku

Obsada:
Joanne Froggatt (Nicola Ray), Tom Riley (Tom Ray), Phoebe Nicholls (Matka Toma), Michele Dotrice (Jean), Simon Bamford (Senior Consultant), Daisy Moore (Sarah), Oliver Cunliffe (młody Tom Ray), David Carr (Chirurg), Greg Haiste (Ojciec Toma), Katie Pattinson (Asystent Chirurga).

Film….przerażający, odrażający momentami, piękny, dziwaczny, niewygodny i wzbudzający dyskomfort. To film, który pokazuje bardzo, bardzo brutalnie, jak łatwo, niejako od niechcenia, z przypadku, można stracić całe swoje normalne, dobre, zwykłe życie – zdrowie, wygląd, miłość, spokój ducha, godność, wiarę i nadzieję, przyszłość, rodzinę, dom, oszczędności, pracę, jakiekolwiek perspektywy. Jak można w ciągu krótkiego czasu pogrążyć się w gniewie, nienawiści, złośliwości, zgorzknieniu, stracie, bólu, zostać karykaturą samego siebie.

To film o potędze i sile miłości, która daje Nicoli niewiarygodne wprost pokłady siły do przetrwania każdego kolejnego strasznego,beznadziejnego dnia, o całkowitym poddaniu się aby się chwilami podnosić, tylko po to, by znowu się przewrócić tym mocniej. To film o ranieniu się każdego dnia, w każdej minucie pomimo miłości, która jest w sercu głównych bohaterów głęboka choć połamana. To film o upodleniu się wobec znienawidzonego ojca, ranieniu bliskich, niesprawiedliwości życia, a nade wszystko o ogromnej miłości i drodze do wybaczenia. I tak, jak głęboko bohaterowie wpadają w czarną spiralę niemocy, tak jednak światełko w tunelu tli się dla nich przecież.

Ich życie było jak tytułowa rozgwiazda w jeziorze, niemożliwa do zaistnienia, a jednak okazało się, że dorośli nie wszystko wiedzą, i można znaleźć rozgwiazdę na brzegu jeziora.

Opinia widza z portalu filmweb.pl

Gdzie obejrzeć Rozgwiazdę?

Film jest dostępny na platformie HBO Go lub Ipla, który można obejrzeć online za kwotę około 25 złotych.

Social profiles
Close
Pytania? Zadzwoń