Przypominamy historię Grega Manteufela, który w połowie ubiegłego roku wylądował na pogotowiu z podejrzeniem grypy. Po serii badań okazało się, że 48-latek został zainfekowany bakterią występującą w ślinie psów. Choroba postępowała szybko, a lekarze podjęli decyzję o amputację wszystkich kończyn mężczyzny.

Badania wykazały, że 48-latek nabawił się infekcji bakteryjnej wywoływanej przez tzw. Capnocytophaga canimorsus, która występuje w ślinie psa. Bakterie te są szczególnie niebezpieczne dla osób z osłabioną odpornością, a rozprzestrzeniają się poprzez ugryzienie lub inny blisko kontakt z zakażonym psem lub kotem. Doktor Silvia Munoz-Price, która specjalizuje się w chorobach zakaźnych, przyznała, że przypadek Mentefeuela jest bardzo rzadki. Lekarze zapewniają jednak, że ryzyko złapania tego typu infekcji jest bardzo niewielkie. – Ponad 99 proc. ludzi, którzy mają psy, nigdy nie będzie miało takiego problemu – dodała.

Zakażenie bakterią może prowadzić do wielu powikłań, m.in. sepsy, zapalenia wsierdzia i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Bakterię Capnocytophaga canimorsus znaleziono w ślinie 74 proc. psów i 57 proc. kotów. Powoduje zatrucie krwi, niewydolność oddechową i zapalenie opon mózgowych. Prewencyjnie należy zdezynfekować miejsca zranione przez zwierzę i zażyć antybiotyki.

Psy przez całe życie były wielką miłością Grega, a on sam zawsze cieszył się dobrym zdrowiem. Choroba przyszła zupełnie niespodziewanie.

U zarażonych pacjentów mogą pojawić się pęcherze wokół ran, zaczerwienienia lub obrzęk, gorączka, biegunka, wymioty, bóle głowy i mięśni oraz stawów. Objawy występują zwykle w ciągu trzech do pięciu dni, ale mogą pojawić się nawet po dwóch tygodniach. Ciężkie zakażenia mogą zakończyć się śmiercią w ciągu 72 godzin od wystąpienia pierwszych symptomów.

Infekcja spowodowała spadek ciśnienia krwi w organizmie Grega Manteufela, a krążenie w jego kończynach osłabło do tego stopnia, że jego nogi i ręce zmieniły kolor na czarny. 48-latek w ciągu tygodnia stracił obie nogi. Następnie konieczna była operacja usunięcia części dłoni oraz obu przedramion. Ponadto, wszystkie obszary ciała i tkanki Grega zostały dotknięte przez bakterię i posocznicę, również jego nos, który – według lekarzy – będzie wymagał operacji plastycznej.

Źródło: www.wprost.pl

Social profiles
Close
Pytania? Zadzwoń