Naukowcy z MIT opracowali właśnie kompaktowe urządzenia diagnostyczne, które potrafi szybko wykryć białko IL-6 związane z zapaleniem. Klinicznie znaczące stężenia IL-6 określane są już zaledwie po 25 minutach.

Od wielu lat naukowcy badają biomarkery we krwi, które mogą być wczesnymi wskaźnikami sepsy. Jednym z obiecujących kandydaktów jest interleukina06 (IL-6), białko wytwarzane w odpowiedzi na zapalnie. U pacjentów z sepsą poziomu IL-6 mogę wzrosnąć kilka godzin przed pojawieniem się objawów. Ale nawet przy tak podwyższonych poziomach stężenie tego białka we krwi jest na ogół zbyt niskie, aby tradycyjne urządzenia testowe mogły je szybko wykryć.

Interleukina 6 (IL-6) jest jedną z najważniejszych cytokin prozapalnych. Jest bo jedno z wielu białek odpowiedzialne za rozpoczęcie stanu zapalnego w organizmie. Uznaje się ją również za jeden z kluczowych czynników regulujących mechanizmy obronne organizmu. Wzmożone wytwarzanie tej cytokiny promuje przejście reakcji zapalnej w fazę chroniczną i przyczynia się do rozwoju niektórych chorób.

Sepsa to gwałtowna reakcja organizmu na zakażenia wywołane przez różne czynniki. Jeśli leczenie nie zostanie wdrożone szybko to może dojść do niewydolności narządów a nawet śmierci. Sepsa powoduje reakcję łańcuchowa stanu zapalnego w całym organizmie.

Tradycyjne urządzenie potrzebuje 100 mikrolitrów krwi do wykrycia sepsy. Nowe wykorzystuje zaledwie 5 mikrolitów. Dodając do tego lekkość, przenośność oraz mniejszy koszt otrzymujemy sprzęt, który powinien zrewolucjonizować wykrywanie tego stanu organizmu.

Sprzęt jest, póki co eksperymentalny, ale naukowcy z MIT pracują już nad jego dokończeniem. Chcą oni także zaadoptować je do wykrywania stężeń innych biomarkerów związanych z całkowicie innymi chorobami. Możliwe więc, że niedługo otrzymamy sprzęt, który znacznie szybciej będzie wykrywał różne choroby.

Źródło: Newatlas

Social profiles
Close
Pytania? Zadzwoń